Ministar za evropske integracije Nemanja Starović je danas reagovao na društvenoj mreži Iks na navode Zdravka Ponoša, koji je kritikovao potencijalni kompromis i rešenje za deblokadu Regulatornog tela za elektronske medije.
Nakon što je Ponoš izneo tvrdnje da predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću odgovara nefunkcionalan REM i da opozicija raskrinkava tu navodnu igru, Starović je u prvom delu svog odgovora ocenio da reakcije opozicije zapravo pokazuju paniku i nervozu jer im ne odgovara stabilizacija prilika:
– Koliko je simptomatično to da sam nagoveštaj mogućeg kompromisa i konačnog konstituisanja Saveta REM-a izaziva toliko nervoze i panike. Ovo je najbolji dokaz da delu tzv. proevropske opozicije nije nimalo stalo do rada institucija, do uređenja medijskog prostora niti do napretka Srbije na evropskom putu. Njihov prioritet je isključivo održavanje krize i delegitimizacija državnog rukovodstva po svaku cenu – poručio je Starović.
U nastavku, a direktno replicirajući na Ponoševu ironičnu rečenicu da je logika pojedinih nevladinih organizacija „bolje ikakav nego nikakav REM“ pogrešna, Starović je otvoreno stao u odbranu rada ovog tela. On je istakao da je funkcionalan regulator ključan za medijsku scenu i evropski put zemlje.
Колико је симптоматично то да сам наговештај могућег компромиса и коначног конституисања Савета РЕМ-а изазива толико нервозе и панике. Ово је најбољи доказ да делу тзв. проевропске опозиције није нимало стало до рада институција, до уређења медијског простора нити до напретка… https://t.co/YjUZRgHCzz — Nemanja Starović (@nstarovic) June 26, 2026
– Svakako je bolje imati regulatorno telo koje može da donosi odluke, vrši nadzor i primenjuje zakon, nego institucionalni vakuum koji traje već godinu i po dana. Oni koji to odbacuju, očigledno više cene političke poene od stvarnog uređenja medijske scene i od evropskih integracija koje zavise i od ovog pitanja – rekao je ministar.
Na samom kraju, Starović se osvrnuo i na Ponoševe kritike u vezi sa pravnim aspektom potencijalnog povlačenja ostavki pojedinih članova Saveta REM-a, što je opozicioni lider nazvao „biserom“ i „neznanjem“. Starović je takav stav ocenio kao svesnu strategiju rušenja svakog dogovora.
– Reč je o klasičnom pristupu „što gore, to bolje“, namernom sprečavanju svakog razumnog dogovora kako bi se stvorio pritisak i izazvao politički preokret. Međutim, srpski narod, sa svojom dugom državotvornom tradicijom, ume nekada da bude kritičan prema vlastima, ali i da jasno prepozna kada neko radi protiv interesa naše jedine otadžbine. A takvima nikada ne daje izborno poverenje – zaključio je Starović.
BONUS VIDEO










