Odmah pošto su SAD najavile delimično povlačenje iz Evrope i u skladu sa tim smanjenje NATO snaga na KiM, oglasila se Hrvatska i ponudila da poveća broj svojih vojnika u Kforu.
U Saboru je već usvojeno povećanje prisustva hrvatskih vojnika u Kforu sa 152 na 200 u 2026. godini što jasno ukazuje na želju Zagreba da ojača svoje prisustvo u NATO, piše RT Balkan.
Na pitanje šta to tačno može znači i da li takav potez Hrvata predstavlja jasan znak da se oni spremaju za nove sukobe, vojni analitičar i urednik na RT Balkan Andrej Mlakar za “Danas na RT” kaže da smo svedoci ostvarivanja snova i ciljeva trojnog pakta.
– Ovo je ostvarivanje i realizacija ideje trojnog saveza da Kosovo i Metohija postanu centar pritiska na Srbiju – rekao je Mlakar.
Drugim rečima, smanjenjem NATO prisustva na KiM i jačanjem hrvatskog, kao i uz otvorene najave i planove Prištine da formira svoje bezbednosne snage i žandarmeriju, otvara se prostor za dalji progon Srba i stvara mehanizam pritiska na Srbiju koju i Priština i Zagreb doživljavaju kao “pretnju”.
Takozvana kosovska vojska se povećava, Priština kupuje teško, ofanzivno naoružanje, “džaveline”, samohodne haubice uz “blagoslov” NATO-a čiji stručnjaci spremaju stvaranje “vojske Kosova”.
Mlakar ukazuje na to da se sve prištinske jedinice opremaju istom opremom kakvu imaju Albanija i Hrvatska, odnosno po “NATO standardima”.
– Takozvani KBS želi da bude deo NATO pakta, a ako teritorija postane članica NATO-a, time se eliminiše potreba za postojanjem NATO misije na toj teritoriji – istakao je Mlakar i povukao i paralelu između Aljbina Kurtija i Vladimira Zelenskog podsetivši da Priština ima 1000 kamikaza dronova, odnosno da su prištinska policija i ukrajinska vojska jedine koje imaju ubilačke dronove u svom naoružanju.
– To je sve taktika vršenja pritiska na Srbiju, projekcija sile kako bi se, kada završe sa čišćenjem srpskih enklava, krenulo u razdvajanje Srbije od Severne Makedonije – rekao je on.
Foto: Foto: Shutterstock, EPA Images
Ukazao je i na to da i Hrvati i Priština pričaju o navodnim pretnjama iz Rusije, odnosno Srbije, i da zbog toga gomilaju oružje kako bi u određenom trenutku mogli da deluju.
– Oni prave ofanzivnu vojsku po NATO standardima – istakao je Mlakar.
Kako je zaključio, Hrvati gomilaju vojsku u istočnoj Slavoniji i oni su ti koji žele da otmu značajan deo srpske teritorije (linija razdvajanja na Dunavu). Zato se i stvaraju tenzije i pričaju bajke o “ruskim tenkovima” i pretnjama sa istoka. Kurti, pak, nikada nije krio da želi da ubaci policiju i vojsku na sever KiM i obezbedi dolinu Ibra, pošto je to tačka preko koje srpske snage mogu brzo da delaju. I jedni i drugi faktički drže Srbiju u polustisku i vrše pritisak na Srbiju, sada uz pomoć NATO-a.
BONUS VIDEO
