32.4 C
Belgrade
Sunday, June 28, 2026

Znate li šta su Amerikanci ostavili na Grenlandu?! Ono što su zarobili u ledu se aktiviralo i više se ne može zaustaviti

Video

Sjedinjene Američke Države ostavile su hiljade tona opasnog otpada i milione litara radioaktivne vode na Grenlandu, preneo je lokalni list “Politiken”.

Prema proračunima lista “Politiken”, najmanje 36 američkih baza na Grenlandu i drugih vojnih objekata napušteno je od završetka Hladnog rata.

Novinari tvrde da su na ostrvu ostale i stotine hiljada litara dizel goriva, kao i teški metali i drugi opasni toksini koji predstavljaju ozbiljnu pretnju po lokalni ekosistem.

Kamp Sentinel i nasleđe Hladnog rata

Najveći izvor zabrinutosti je nekadašnji tajni američki vojni projekat pod nazivom “Kamp Sentinel”, izgrađen ispod ledenog pokrivača Grenlanda tokom 1960-ih godina.

Ovaj podzemni kompleks funkcionisao je na nuklearni pogon, a plan je bio da se u njemu skladište nuklearne rakete usmerene ka Sovjetskom Savezu.

Kada je baza napuštena, vojska je iza sebe ostavila nestabilni nuklearni otpad i rashladne tečnosti, pod pretpostavkom da će ostati zauvek zarobljeni u ledu.

Međutim, usled globalnog zagrevanja i ubrzanog topljenja lednika, ovaj opasni otpad sada preti da dospe u okean i trajno zagadi životnu sredinu.

Političke tenzije i Trampove pretenzije

Ovo pitanje već godinama izaziva napetosti između Danske, pod čijim je suverenitetom Grenland, i SAD, oko toga ko bi trebalo da finansira i sprovede izuzetno skupe operacije čišćenja terena.

U kontekstu američkog odnosa prema ovom strateški važnom ostrvu, mediji podsećaju i na izjave bivšeg predsednika Donalda Trampa.

On je u više navrata javno izjavljivao da želi da pripoji Grenland Sjedinjenim Američkim Državama, odnosno da ga “kupi” od Danske, ističući pritom da su upravo SAD “spasile” ovo ostrvo tokom Drugog svetskog rata.

BONUS VIDEO


sledeća vest

Slične vesti

TV Kanali

Pink

Happy

Prva

B92

RTRS

RTS 2

RTS 1

K1

Tanjug

Euronews

Web kamera Kopaonik